Wyniki wyborów do Rady Narodowej w Austrii pokrywają się z przewidywaniami. W tej sytuacji porozumienie koalicyjne i utworzenie stabilnego rządu będzie wiązało się z trudnymi i prawdopodobnie długimi negocjacjami.

Kryzys polityczny w Austrii spowodowany był skandalem Ibiza-gate i podejrzeniem, że Heinz-Christian Strache, były wicekanclerz Austrii, dopuścił się korupcji. W tym kontekście niewyjaśnione pozostają także wpływy Rosji na austriacką politykę i media. Wydarzenie to wywołało szereg konsekwencji prowadzących do dymisji całego rządu oraz zarządzenia przedwczesnych wyborów, które odbyły się 29 września br. [1].

Wyniki wyborów

Największe poparcie uzyskała Austriacka Partia Ludowa (ÖVP). Kryzys polityczny związany z Ibiza-gate nie wpłynął na popularność Sebastiana Kurza i jego partii. Austriacy popierają reformatorski kierunek deklarowany przez obecnego lidera ÖVP oraz jego wyważone wypowiedzi. Wynik 37,5% to poparcie wyższe o 6 pkt. procentowych niż w 2017 r. Na drugim i trzecim miejscu usytuowały się kolejno Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) z wynikiem 21,2% oraz Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) – 16,2%. Obie partie odnotowały spadek poparcia w stosunku do wyników wyborów z 2017 r. Swój elektorat zwiększyła partia Zielonych, co nie jest zaskoczeniem z uwagi na ogólny trend zainteresowania zmianami klimatu i ochroną środowiska. 13,9% głosów Austriaków to duży sukces Zielonych i największy wzrost poparcia w stosunku do wyników wyborów z 2017 r. Frekwencja w tych wyborach wyniosła 75,6% [2] [3].

Trudne porozumienie

Wygrana ÖVP wskazuje na wysoce prawdopodobny scenariusz powrotu Sebastiana Kurza na stanowisko kanclerza. Utworzenie koalicji z SPÖ, która przez większość kadencji parlamentu od II wojny światowej współtworzyła koalicję z ÖVP, obecnie wydaje się niemożliwa. Aktualnie ugrupowanie kojarzone jest ze stagnacją polityczną, zachwianym profilem politycznym partii i konfliktami wewnętrznymi, co zdecydowanie odbiega od agendy Kurza.

Niejasna jest sytuacja na linii z FPÖ, którzy w ostatniej kadencji parlamentu tworzyli koalicję z chadekami. W konsekwencji (nadal niewyjaśnionej) Ibiza-gate i utraty zaufania części elektoratu, układ byłby bardzo ryzykowny, a jego perspektywa wywołuje sprzeciw społeczny i partyjny w ÖVP [4] [5].

Prawdopodobnym porozumieniem wydaje się koalicja ÖVP z partią Zielonych, chociaż ci wykazują duży sceptycyzm dla takiego rozwiązania z powodu różnic światopoglądowych, nie tylko w sprawach środowiska, ale także gospodarczych, społecznych czy dotyczących migracji [6]. Pewną opcją pozostają liberałowie z NEOS, chociaż to porozumienie nie zapewni ÖVP większości parlamentarnej.

Kurz zapowiedział rozmowy ze wszystkimi frakcjami, w celu dokonania oceny możliwości utworzenia najbardziej optymalnej koalicji. W tych warunkach trudne będzie stworzenie stabilnego rządu. To duże wyzwanie dla lidera ÖVP.

Reakcje międzynarodowe

Niemieccy politycy z CDU/CSU wyrazili gratulacje w social mediach dla wygranej (także chadeckiej) ÖVP [7]. Bardzo przychylnie na temat wygranej Kurza wypowiadała się Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Natomiast szwajcarskie media wskazują na słodko-gorzki triumf ÖVP, z powodu braku pewnego koalicjanta [8]. Kurz odrzuca wszelkie sugestie (nie)podejmowania prób porozumienia z prawicowymi populistami, które wybrzmiały m.in. w niemieckiej prasie, tym samym nie określając kierunku swoich rozważań [9].

Wnioski

Niewątpliwie, spadek poparcia dla FPÖ spowodowany był aferą Ibiza-gate, a także kontynentalnym trendem oporu wobec partii prawicowo-populistycznych. Wygrana ÖVP pokryła się z wynikami przedwyborczych sondaży. Przed Sebastianem Kurzem trudne negocjacje i niezależnie od wyboru, niezbędne będą liczne ustępstwa. Nieprzemyślane porozumienie koalicyjne może zakończyć rozwój kariery politycznej byłego kanclerza, chociaż aktualnie trudno wskazać alternatywę dla rządów ÖVP. Brak klarownej sytuacji powyborczej to potwierdzenie niepewności na scenie politycznej Austrii.

Adriana Baranowska

Źródła:
[dostęp do wszystkich stron internetowych 4.09.2019]
[1] https://euroatlantyckie.com/2019/07/08/biuletyn-euroatlantycki-kryzys-polityczny-w-austrii-od-skandalu-do-zmiany-wladzy-w-panstwie/
[2] https://www.spiegel.de/politik/ausland/oesterreich-nationalratswahl-2019-die-ergebnisse-im-ueberblick-a-1288754.html
[3] https://wahl19.bmi.gv.at
[4] https://www.theguardian.com/world/2019/sep/29/austrian-elections-exit-polls-collapse-far-right-support-sebastian-kurz-victory
[5] https://www.theguardian.com/world/2019/sep/30/austria-elections-offer-latest-sign-far-right-rise-faltering
[6] https://www.reuters.com/article/sterreich-koalitionen-idDEKBN1WG3IE
[7] https://www.welt.de/politik/ausland/article201136288/Oesterreich-Wahl-2019-Briefwaehler-machen-den-Sieg-von-Kurz-noch-groesser.html
[8] https://www.zeit.de/politik/ausland/2019-09/oesterreich-regierungsbildung-nationalratswahl-presseschau-sebastian-kurz
[9] https://www.dw.com/en/austrias-far-right-loses-ground-as-sebastian-kurz-wins-landslide/a-50633489


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *