Seminarium „Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku”

Czy mamy prawo czuć się bezpiecznie? Czy lęk przed bombą atomową nie jest problemem człowieka XXI wieku? Na jakiej podstawie budujemy nasze poczucie bezpieczeństwa? ☢️

Wszystkich zadających sobie tego typu pytania i zainteresowanych tematyką rozbrojenia nuklearnego Koło Euroatlantyckie UW serdecznie zaprasza na seminarium naukowe pt. “Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku: Stan obecny, trendy, zagrożenia”.

Obecna polityka najpotężniejszych państw atomowych – USA i Rosji – oraz Chin, daleka jest od entuzjazmu wobec idei rozbrojenia. Przestrzegają one wprawdzie reżimu NPT, jednak Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową z 1996 r. USA i Chiny wciąż nie ratyfikowały, a niedawne sformułowanie traktatu TZBJ, zakładającego całkowitą likwidację arsenału nuklearnego, zostało przez wszystkie państwa atomowe (i przytłaczającą większość państw tzw. “globalnej północy”) zignorowane. Podczas seminarium postawimy pytanie o tendencje w polityce nuklearnej największych mocarstw ze szczególnym uwzględnieniem porozumień amerykańsko-rosyjskich, przeanalizujemy obecny trend modernizacyjny oraz zwiększanie potencjału nuklearnego przez Chiny, Indie i Pakistan, przyjrzymy się przypadkom Iranu (oskarżanego o łamanie reżimu NPT) i Korei Płn. (która z niego wystąpiła) oraz rozważymy prawdopodobieństwo i konsekwencje pozyskania broni jądrowej przez aktorów niepaństwowych. Nie zabraknie pytania o bezpieczeństwo Polski w obliczu wyżej wymienionych zagrożeń.

Seminarium odbędzie się 11 stycznia 2019 r. (piątek) w Auli Baszkiewicza w Collegium Politicum o godzinie 17:30. W dyskusji udział wezmą:
– prof. Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010 – 2015,
– Łukasz Kulesa – dyrektor Biura Badań brytyjskiego think-tanku European Leadership Network,
– dr Marcin Andrzej Piotrowski – analityk w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Spotkanie poprowadzą Marlena Okrzejska, prezes Koła Euroatlantyckiego UW i pomysłodawca seminarium, oraz Albert Jesiołowski, członek Koła.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium i do dyskusji z naszymi panelistami.

Co?
Seminarium naukowe pt. „Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku: stan obecny, trendy, zagrożenia”

Gdzie?
Aula Baszkiewicza, Gmach Audytoryjny, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Kiedy?
11 stycznia 2019 r., godz. 17:30-19:30

Zachęcamy do śledzenia postów pod wydarzeniem na Facebook’u.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.