Po zakończeniu śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory, na nowo rozgorzała dyskusja wokół impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Amerykańskie prawo jasno określa warunki dla realizacji takiego scenariusza. Próbując określić prawdopodobieństwo impeachmentu, oprócz raportu ze śledztwa należy uwzględnić także podział miejsc w Kongresie i uprawnienia amerykańskiego parlamentu oraz kontekst następnych wyborów prezydenckich.

Raport Muellera

18 kwietnia został opublikowany raport prezentujący wyniki śledztwa prowadzonego przez prokuratora Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Śledztwo było prowadzone od 17 maja 2017 roku do 22 marca 2019 roku. Raport składa się z dwóch części. Część pierwsza opisuje działania podjęte przez rząd Rosji, które miały wpłynąć na wynik wyborów oraz kontakty pomiędzy osobami zaangażowanymi w kampanię prezydencką Donalda Trumpa a Rosjanami. Część druga dotyczy ustaleń wobec zarzutu utrudniania działań wymiaru sprawiedliwości (czyli działań związanych ze śledztwem w sprawie rosyjskiej ingerencji) przez prezydenta Trumpa. Cała treść raportu nie została upubliczniona. Treść niejawna jest podzielona na cztery kategorie: ryzyko szkody dla obecnie prowadzonych spraw, informacje związane z ławą przysięgłych, prywatność, techniki śledcze.

Raport nie wysuwa oskarżenia pod adresem Donalda Trumpa lub członków jego sztabu wyborczego o zmowę z rządem Rosji. W kwestii zarzutu o utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości wniosek nie jest jednoznaczny, ponieważ w dokumencie znajduje się następujące stwierdzenie: „ten raport nie stwierdza, że Prezydent popełnił przestępstwo, ale również nie oczyszcza go z zarzutów”.

Procedura impeachmentu a podział miejsc w Kongresie

Wynik śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji był istotny w kontekście rozpoczęcia przez Kongres procedury usunięcia Donalda Trumpa z urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Procedura ta przewiduje dwa główne głosowania. Na początku Izba Reprezentantów głosuje nad tym, czy postawić prezydenta w stan oskarżenia. Do tego potrzebna jest większość głosów. W Izbie większość mają Demokraci, którzy zajmują 235 miejsc na 435. Jeżeli Izba Reprezentantów zdecyduje postawić prezydenta w stan oskarżenia, sprawa trafia do Senatu, który podejmuje ostateczną decyzję. Do usunięcia prezydenta z urzędu potrzebna jest większość 2/3 głosów. W Senacie większość mają Republikanie, którzy zajmują 53 miejsca na 100. Podział miejsc w Senacie jest czynnikiem, który zmniejsza prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta Trumpa z urzędu, ponieważ lider senackiej większości Mitch McConnell stwierdził, że sprawa związana z raportem Muellera jest zamknięta.

Uprawnienia Kongresu

Demokraci będą starali się wykorzystać uprawnienia Kongresu, aby uzyskać nowe informacje. Ich uwaga skupia się teraz na zarzucie dotyczącym utrudniania działań wymiaru sprawiedliwości przez obecnego prezydenta USA. Komisje Kongresu mogą przesłuchiwać świadków, dlatego Demokraci chcą ponownie przesłuchać prokuratora generalnego Williama Barra, a także chcą wezwać prokuratora Roberta Muellera oraz Dona McGahna, który był doradcą prezydenta Trumpa. Poza przesłuchaniem świadków, Demokraci chcą uzyskać dostęp do pełnej wersji raportu ze śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji oraz dostęp do zeznań podatkowych prezydenta Trumpa. Działania polityków zasiadających w Kongresie są tym czynnikiem, który może wnieść nowe informacje do dyskusji o impeachmencie Donalda Trumpa i jednocześnie może to dalej intensyfikować spór pomiędzy Białym Domem a Kongresem.

Wybory prezydenckie w 2020 roku

Celem Partii Demokratycznej jest wyraźna wygrana w następnych wyborach prezydenckich, a do tego potrzebne jest poparcie wyborców „centrowych”. Dążenie do impeachmentu i ciągłe zarzucanie prezydentowi, że utrudniał działania wymiaru sprawiedliwości stanowi ryzyko dla realizacji tego celu. Po pierwsze, usunięcie Donalda Trumpa z urzędu prezydenta USA może zwiększyć polaryzację w amerykańskim społeczeństwie. Po drugie, zarzuty wobec prezydenta Trumpa mogą zdominować kampanię wyborczą i w konsekwencji przesłonić inne kwestie ważne dla wyborców jak np. ochrona zdrowia.

Wnioski

Na tę chwilę usunięcie Donalda Trumpa z urzędu jest mało prawdopodobne. Należy jednak spodziewać się dalszych działań podejmowanych przez Kongres, a szczególnie przez komisje Izby Reprezentantów. Informacje uzyskane w toku tych działań nie powinny jednak być przełomowe dla kwestii impeachmentu. O politycznej przyszłości prezydenta Trumpa najprawdopodobniej zdecydują następne wybory prezydenckie, które odbędą się w listopadzie 2020 roku. Zarzuty wobec Donalda Trumpa będą pojawiały się w kampanii prezydenckiej. Ze strony obecnego prezydenta należy oczekiwać powoływania się na argument, że prokurator Mueller nie wystosował jednoznacznego oskarżenia.

Paweł Ryczkowski

Źródła:
[dostęp do wszystkich stron internetowych 8.05.2019]
https://www.bloomberg.com/graphics/mueller-report-final-version/
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-24/read-william-barr-s-letter-to-congress-on-robert-mueller-s-probe
https://edition.cnn.com/2019/05/01/politics/mueller-letter-to-barr/index.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-19/mueller-s-signal-on-obstruction-congress-should-take-on-trump
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-18/mueller-says-he-lacks-confidence-to-clear-trump-on-obstruction
https://www.politico.com/story/2019/04/18/mueller-report-transcript-trump-obstruction-justice-1281245
https://www.politico.com/story/2019/03/25/muellers-report-impeachment-senate-1236032
https://www.politico.com/election-results/2018/
https://www.politico.com/story/2019/05/07/mcconnell-mueller-report-case-closed-1307390
https://edition.cnn.com/2019/05/07/politics/read-white-house-letter-mcgahn-subpoena/index.html
https://edition.cnn.com/2019/05/06/politics/mueller-congress-testimony-explainer/index.html
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-48138636
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-22/don-mcgahn-subpoena
https://edition.cnn.com/2019/05/07/politics/pelosi-impeachment-trump-congress/index.html
https://edition.cnn.com/2019/05/04/politics/nancy-pelosi-trump-2020-election-impeachment/index.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-23/democratic-presidential-candidates-split-on-impeaching-trump
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-23/sanders-warns-that-talk-of-trump-impeachment-risks-party-agenda
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-20/pelosi-pressured-as-progressives-demand-impeachment-post-mueller


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *