Po upadku bloku wschodniego Polska stanęła przed wyzwaniem wypełnienia próżni bezpieczeństwa powstałej w Europie Środkowo-Wschodniej. Obrany w połowie lat dziewięćdziesiątych kurs proatlantycki dzięki wysiłkowi polskich dyplomatów zaowocował akcesją Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku.

Dwudziesta rocznica członkostwa w Sojuszu daje unikalną możliwość pogłębionej analizy zmiany pozycji naszego państwa w NATO od początków członkostwa do chwili obecnej oraz przypomnienia procesu przemian, jaki musiały przejść polskie struktury wojskowe, by dostosować się do standardów Sojuszu. To moment na dokonanie bilansu korzyści i strat wynikających z członkostwa w NATO oraz podjęcia próby prognozy przyszłości Sojuszu i wynikających z niej konsekwencji dla bezpieczeństwa Polski.

Koło Euroatlantyckie Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium naukowe pt. „Przyszłość i przeszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie”. Seminarium odbędzie się 3 kwietnia w godz. 17:30-19:30 w sali 317, w Gmachu Audytoryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy dyplomatów, którzy brali udział w negocjacjach członkostwa Polski w Sojuszu oraz kształtowali pozycję naszego państwa w Organizacji:

– prof. Roberta Kupieckiego – zastępcę stałego przedstawiciela RP przy NATO w latach 1999-2004, dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ (2004-2008), ambasadora Polski w USA w latach 2008-2012;

– prof. Jerzego Marię Nowaka – wieloletniego pracownika MSZ, byłego ambasadora RP w Hiszpanii, Andorze, przy Biurze ONZ w Wiedniu, stałego przedstawiciela RP przy NATO w latach 2002-2007, prezesa Stowarzyszenia Euroatlantyckiego w latach 2007-2010;

– prof. Romana Kuźniara – dyrektora Departamentu Planowania i Analiz w latach 1992-1994, pracownika, następnie dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej (1998-2002), dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (2005-2007).

Seminarium będzie składać się z dwóch części. Część pierwszą stanowić będzie dyskusja z panelistami, którą poprowadzi dr hab. Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Część druga poświęcona będzie na pytania publiczności.

Co?
Seminarium naukowe pt. „Przeszłość i przyszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie”
Gdzie?
Sala 317, Gmach Audytoryjny
Kiedy?
3 kwietnia, godz. 17:30-19:30

Zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia postów pod wydarzeniem na Facebook’u.

Kategorie: Wydarzenia

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *